7.9 C
Kosovo
Wednesday, April 24, 2019

Kryeministri Haradinaj viziton në QKUK luftëtarin e lirisë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka vizituar në QKUK, ish-luftëtarin e UÇK-së, mikun e tij Avni Hyseni. Lajmin e ka bërë të ditur Haradinaj përmes...

Shëndetësia nga e mërkura në grevë të përgjithshme

Punëtorët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës grevën e filluan një javë më parë, më 7 dhjetor. Ata kërkuan ngritjen e pagave për mjekët dhe...

Shenjat që tregojnë se keni nevojë për kalcium

Kalciumi është vitaminë mjaft e rëndësishme për trupin e njeriut, për eshtra të fortë si dhe për një lëkurë të shëndetshme. Gjithashtu me anë të...

Hani më shumë perime për të qenë me humor më të...

Stresi mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe pa humor apo edhe iu humb oreksin për ushqime të shëndetshme. Përderisa magnezi dhe Vitamina C...

Këto probleme shëndetësore shkaktohen nga stresi

Në ndonjë situatë emergjente, stresi mund t’ju shpëtojë jetën, duke ju dhënë më shumë fuqi të mbroni veten, p.sh: shkelmimi me nxitim i frenave...

Arsyet se pse uji i ftohtë është i dëmshëm për shëndetin

Uji i ftohtë vërtet që shijon shumë, por edhe e dëmton shëndetin tonë, më poshtë do të listojmë disa nga arsyet se pse nuk...

Hudhra lufton gripin

Hudhra është e njohur për funksionin e saj për rritjen e imunitetit. Një studim 12 javor gjeti që nëse shtojmë hudhër një shujte ditore, ajo...

Shkencëtarët krijojnë leukoplast elektrik, shëron plagët më shpejt

Shkencëtarët kanë krijuar një leukoplast i cili gjeneron rryma elektrike të lehta. Sipas studimit të realizuar së fundmi ky lloj i leukoplastit ndihmon që plagët...

Sindikata e QKUK-së nesër në grevë, kërkohet rritje e pagave

Sindikata e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ka bërë të ditur se nesër duke filluar nga ora shtatë e mëngjesit, do të hyjë në...

Të mirat që sjell kripa për shëndetin nëse konsumohet si duhet

Shpeshherë është shkruar për efektet anësore që sjell kripa për shëndetin tuaj, por në anën tjetër, nëse kripa përdoret në masë të caktuar ka...

ME TE FUNDIT

ME TE SHIKUARAT