Për t’i ikur qirasë, që 22 vite jeton në kështjellën nga rëra

0
50

Për t’i ikur qirasë, që 22 vite jeton në kështjellën nga rëra

 

Për 22 vitet e fundit, Marcio Mizael Matolias nga Brazili ka shmangur pagesën e qirasë, ose ndonjë faturë për këtë çështje, në një nga lagjet më prestigjioze të Rio de Janeiro, Barra da Tijuca. Si? Duke jetuar në një kështjellë që ai ndërtoi vetë.

Për më shumë se dy dekada, Matolias 44-vjeçae, i njohur nga vendasit si ‘King Marcio’, ka jetuar në një kështjellë në plazhin e Barra da Tijuca. Duke jetuar në emër të tij, Matolias ndërtoi një fron mbretëror për vete jashtë kështjellës së tij dhe gjithmonë mund të shihet me një kurorë plastike dhe mbante një staf të improvizuar, përcjellë Indeksonline.

Kështjella dekorative ose statujat janë një pamje e zakonshme përgjatë plazheve kryesore në Rio de Janeiro, të cilat bëhen në atraksione turistike nga vendasit që shkëmbejnë mundësi për ndryshime të lira. Megjithatë, Matolias është i pari që ndërton një kështjellë të rërës si një shtëpi dhe përpjekjet e tij reflektojnë realitetin e kostove të larta të strehimit për shumë njerëz të Rio.

Matolias duket i kënaqur me zgjedhjen e tij të jetesës. “Unë jam rritur në gjirin e Guanabara, kam jetuar gjithmonë në plazh”, tha Matolias për The Mirror të Britanisë “Njerëzit paguajnë qiratë e tepruar për të jetuar para detit, nuk kam faturat dhe këtu kam një jetë të mirë”.

Për të ruajtur muret e kështjellës së rërës, Matolias duhet t’i ujit rregullisht anët e kështjellës së tij për të parandaluar që rëra e imët të shkatërrohet në klimën tropikale të qytetit gjatë gjithë vitit. Ai duhet të ketë edhe durim – pasi një stuhi e vetme tropikale mund të shkatërrojë të gjithë kështjellën brenda pak minutash, duke e detyruar atë që të rindërtojë strukturën nga e para.

Duke e bërë këtë për 22 vjet, ai është përshtatur me shpejtësi dhe rindërtimin e kështjellës së tij dhe puna e tij ka kapur vëmendjen e një qendre tregtare lokale që nganjëherë punon për të ndërtuar pjesë dekorative për shfaqjet e tyre./Indeksonline/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here