Sa lugë sheqer në ditë duhet t’i konsumojnë fëmijët

0
219

6-luge-sheqer-balline-1200x630-768x403

Fëmijët nuk duhet të kenë më shumë se 6 lugë sheqer në ditë, kjo është e barabartë me një çokollatë të vogël dhe më pak se një kanaçe me lëng të gazuar, shkruan DailyMail

Një kanaçe me CocaCola përmban përafërsisht 10 lugë çaji me sheqer

Për shumë fëmijë, një pije me sheqer dhe një çokollatë janë të përditshme në dietën e tyre. Por, sipas një raporti të ri të Universitetit të Mjekësisë, Emory në Atlanta, sasia më e madhe se 6 lugë çaji me sheqer në ditë, është e rrezikshme për fëmijët

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here