Pacolli kërkon ndihmën e Gjermanisë për vizat

0
38

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka takuar homologun gjerman, Heiko Maas.

Ky takim u zhvillua në Strazburg, ku Pacolli kërkoi ndihmë nga gjermanët në shtyrjen para të procesit të liberalizmit të vizave.

“Me homologun tim gjerman, Heiko Maas, u dakorduam për një vizitë timen në Berlin në ditët e ardhshme. Gjermania duhet të tregojë lidershipin e vet dhe të shtyjë përpara procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën, pas përmbushjes së secilit kriter të vendosur. Kjo ishte edhe tema me të cilën biseduam në Paris me ministrin e jashtëm të Gjermanisë”, ka thënë ministri, Pacolli.

Pacolli, gjatë qëndrimit në Francë ka marrë pjesë në konferencën franko-gjermane të luftës kundër trafikut të armëve të zjarrit në Ballkanin Perëndimor, ndërsa ka zhvilluar disa takime edhe me homologë të tij.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here